Stručný přehled dávkování vybraných léků.

Uvedený seznam představuje velmi stručný přehled základního dávkování vybraných léků. Rozhodně nemůže postihnout veškeré, mnohdy velmi specifické, klinické situace v neonatální péči. Zejména v rámci neonatální intenzivní péče se setkáváme s celou řadou situací, kdy je nutné dávkovací schémata velmi výrazným způsobem individualizovat.

Uvedený materiál nelze považovat za „univerzální dogma“, které je schopno vyřešit veškeré problémy týkající se dávkovacích schémat uvedených léků.

Aciklovir

Skupina
Antivirotikum
Indikace

Léčba a profylaxe infekcí vyvolaných HSV (Herpes virus hominis), VZV (virus Varicella zoster), včetně rozvinutých plicních forem a postižení CNS (HSV meningoencephalitis). Problematika prepartální a časné postnatální infekce herpetickými viry je podrobně zpracována mezioborovým doporučeným postupem České lékařské společnosti.

Dávkování

Terapie: i. v.: 20 mg/kg v intervalu 8 hodin. Celková denní dávka 60mg/kg/den. Obvyklá délka léčby 14–21 dnů.
Profylaxe: p. o.: 20 mg/kg v intervalu 6 hodin po dobu 5 dnů. Případně použít i. v. aplikační schéma, pokud není možné podávat enterálně. Profylaxe se doplňuje jednorázovou aplikací hyperimunního imunoglobulinu.

Adenosin

Skupina
Antiarytmikum
Indikace

Lék první pomoci při novorozenecké supraventrikulární tachykardii na základě W-P-W syndromu (re-entry).

Dávkování

50 μg/kg formou co nejrychlejšího i. v. bolusu. Při neuspokojivé terapeutické odpovědi zvyšujeme dávku o 50 μg/kg po 2 minutách, pokud není dosaženo konverze na sinusový rytmus. Obvyklá maximální jednotlivá dávka je 250 μg/kg. S výhodou je aplikace cestou centrálního žilního katetru.

Adrenalin

Skupina
Sympatomimetikum (katecholamin)
Indikace

Resuscitace, kardiální selhání, anafylaxe.

Dávkování

Resuscitace: 10–30 μg/kg formou i. v. bolusu (případně intrakardiálně). 
(100 μg/kg endotracheálně – od této aplikace se upouští)
Kontinuální infuze: Obvykle aplikaci zahajujeme dávkou 0,1 μg/kg/min a dávku zvyšujeme dle terapeutické odpovědi. Obvyklá maximální dávka je 1 μg/kg/min, v kritických případech se připouští dávka vyšší (až 1,5 μg/kg/min).

Poznámka

Dávky používané při resuscitaci novorozenců v praxi bývají vyšší, než jsou dávky uváděné v oficiálních doporučeních.

Alprostadil (PGE1)

Skupina
Vazodilatans (prostaglandin)
Indikace

Dučej-dependentní srdeční vady (Fallotova tetralogie, hypoplazie levého srdce, transpozice velkých arterií, koarktace aorty, aortální stenóza, přerušený aortální oblouk, plicní stenóza, plicní atrezie, trikuspidální atrezie) – udržení otevřené tepenné dučeje k zajištění přežití do primárního kardiochirurgického zákroku.

Dávkování

Kontinuální infuze: 0,05–0,2 μg/kg/min. Obvykle se aplikace zahajuje na dolní hranici dávkovacího rozmezí a dle terapeutické odpovědi se dávka zvyšuje přibližně v intervalu 30 minut. Použití vyšší iniciální dávky většinou nemá vyšší efektivitu, ale je spojeno s větším rizikem nežádoucích účinků.

Amfotericin B

Skupina
Polyenové antimykotikum
Indikace

Systémové invazivní mykotické infekce.

Dávkování

Obvykle se léčba zahajuje dávkou 0,2–0,5 mg/kg 1x denně. Dávku plynule zvyšujeme na 0,5–1,0 mg/kg 1x denně. Denní dávka se aplikuje formou i. v. infuze během 6–8 hodin. Léčba je dlouhodobá, ve většině případů 4–8 týdnů. Celková kumulativní dávka pro celou léčbu je 20–30 mg/kg. V připraveném roztoku by neměla koncentrace amfotericinu přesáhnout 0,1 mg/ml.

Poznámka

S ohledem na značnou toxicitu je klasická forma amfotericinu nahrazována preparáty, ve kterých je amfotericin vázán ve formě lipidového komplexu, případně preparáty lipozomálními. Tyto přípravky se vyznačují srovnatelnou účinností a lepší snášenlivostí. Pozor! Dávkování lipozomálních a lipidových komplexů amfotericinu se výrazně liší!

Amfotericin B Lipidový komplex (Abelcet)

Skupina
Polyenové antimykotikum (lipidový komplex)
Indikace

Systémové mykotické infekce.

Dávkování

Obvykle 5 mg/kg/dávku 1x denně formou i. v. infuze během 2 hodin. Celková doba léčby je obvykle 20–30 dnů, dle klinického stavu pacienta. Celková kumulativní dávka se pohybuje od 100 do 200 mg/kg.

Amfotericin B Liposomal (Ambisome)

Skupina
Polyenové antimykotikum (lipozomální forma)
Indikace

Systémové invazivní mykotické infekce.

Dávkování

Obvykle 5–7 mg/kg/dávku 1x denně formou i. v. infuze během 2 hodin. Celková doba léčby je obvykle 3–6 týdnů dle klinického stavu pacienta. Při léčbě mykotických infekcí CNS je vhodné používat dávky na horní hranici uvedeného rozmezí. Finální koncentrace infuzního roztoku by neměla přesahovat 2 mg/ml.

Amikacin

Skupina
Aminoglykosidové antibiotikum
Indikace

Rezervní ATB. Léčba závažných infekcí vyvolaných zejména gramnegativními bakteriemi rezistentními na jiná ATB.

Dávkování

Orientační dávkovací schéma podle postkoncepčního a postnatálního stáří ukazuje tabulka. Dávkovací schéma je nutné optimalizovat na základě stanovení sérových koncentrací.

Gestační stáří (týdny)Stáří (dny)Jednotlivá dávka (mg/kg)Interval podávání (hodiny)Celková denní dávka (mg/kg/den)
≤ 29 *≤ 718489
≤ 29 *8–28153610
≤ 29 *≥ 29152415
30–34≤ 7 18369
30–34≥ 8152410
≥ 35Všichni152415
*Dle postnatálního stáří použít toto schéma u všech pacientů po asfyxii, s PDA, při léčbě indometacinem, ibuprofenem.
Poznámka

Monitorace hladin přípravku při léčbě trvající více než 3–4 dny je nutná zejména pro zhodnocení dostatečné účinnosti. Vrcholovou koncentraci (Cmax) stanovujeme 30 minut po ukončení i. v. aplikace, nebo 1 hodinu po i. m. aplikaci. Minimální hladinu (Cmin) stanovujeme před aplikací dávky. Pro optimální účinnost by měl být poměr Cmax/MIC ≥ 8 : 1. Rozsah Cmax: 20–30 μg/ml, Cmin: 2–5 (10) μg/ml. (Vyšší Cmin pro rezistentní koaguláza negativní stafylokoky).
Dle hladiny v séru 24 hodin po aplikaci dávky lze zhruba odhadnout biologický poločas (t1/2) a provést orientační úpravu dávkovacího intervalu.

Hladina 24 hodin po aplikaci (μg/ml)Biologický poločas (hodiny)Dávkovací interval (hodiny)
≤ 5≈ 924
5,1–8,0≈ 1236
8,1–10,5≈ 1648
≥ 10,6>>>>??znovu hladinu za 24 hod

Ampicilin

Skupina
Aminopenicilin (β-laktamové antibiotikum)
Indikace

Široce používané ATB pro empirickou léčbu časných novorozeneckých infekcí, nejčastěji v kombinaci s aminoglykosidem.

Dávkování

U GBS sepse a meningitidy obvykle podáváme 100 mg/kg/dávku v intervalu dle postkoncepčního a postnatálního stáří (viz tabulka). V ostatních indikacích je obvyklé dávkování uvedené v tabulce.

Gestační stáří (týdny)Stáří (dny)Jednotlivá dávka (mg/kg)Interval podávání (hodiny)Celková denní dávka (mg/kg/den)
≤ 29≤ 2825–501250-100
> 2825–50875-150
30–36≤ 1425-501250-100
> 1425-50875-150
37–44≤ 7 25–501250–100
> 725–50875–150
≥ 45všichni25-506100-200

Ampicilin / Sulbaktam

Skupina
Aminopenicilin s inhibitorem β-laktamázy
Indikace

Infekce vyvolané citlivými bakteriálními kmeny.

Dávkování

Dávkování se řídí dle Ampicilinu.

Poznámka

Řada β-laktamáz (zejména plasmidových) je k účinkům sulbaktamu rezistentní. Všechny inhibitory β-laktamáz působí současně výraznou indukci jejich produkce.

Atropin

Skupina
Parasympatolytikum (anticholinergikum)
Indikace

Vagová bradykardie, premedikace před anestezií jako prevence vagové bradykardie.

Dávkování

I. v. aplikace: Obvykle 10–30 μg/kg pomalým i. v. bolusem aplikovaným během 1 minuty. Dávku je při neuspokojivé klinické odpovědi možné opakovat s odstupem 10–15 minut až do celkové dávky 40–50 μg/kg.
P. o. aplikace: Léčbu zahajujeme obvykle dávkou 20 μg/kg/dávku, dávku podáváme v intervalu 4–6 hodin. Dle terapeutické odpovědi je možné dávku postupně zvyšovat až do 90 μg/kg/dávku.

Poznámka

Během léčby je nutné kontinuálně monitorovat srdeční akci. Dávku je nutné pečlivě kontrolovat. Případné předávkování může vyžadovat sedaci barbituráty s nutností podpůrné ventilace. Aplikace neostigminu může část příznaků předávkování potlačit.

Azithromycin

Skupina
Makrolidové – azalidové antibiotikum
Indikace

Léčba citlivých atypických infekcí (chlamydia, mycoplasma, ureaplasma), pertuse.

Dávkování

Obvykle podáváme 10 mg/kg/dávku 1x denně formou i.v. infuze v trvání minimálně 60 minut. Při léčbě atypické pneumonie aplikujeme 20 mg/kg/den i.v. v jedné denní dávce. Celková doba léčby by měla být minimálně 5–7 dnů. Přípravek je nutné před aplikací ředit, maximální koncentrace infuzního roztoku by neměla překročit 1–2 mg/ml.

Poznámka

Vzhledem k obecně velmi obtížné predikci biologické dostupnosti léků po p. o. aplikaci v novorozeneckém věku je nutno preferovat parenterální aplikační formu.

Cefazolin

Skupina
Cefalosporinové antibiotikum I. generace
Indikace

Lehčí až středně těžké infekce vyvolané citlivými mikroorganismy. Perioperační profylaxe (chráněné koagulum). Není vhodný pro léčbu nozokomiálních infekcí.

Dávkování

Obvyklá celková denní dávka je 50–100 mg/kg/den i. v. nebo i. m., u závažných infekcí může být zvýšena na 100–150 mg/kg/den. Obvykle se podává 25-50 mg/kg/dávku, interval se řídí postnatálním a post-koncepčním stářím.

Gestační stáří (týdny)Stáří (dny)Jednotlivá dávka (mg/kg)Interval podávání (hodiny)
≤ 29≤ 2825–(50)12
> 288
30–36≤ 1425–(50)12
> 148
37–44≤ 7 25–(50)12
> 78
≥ 45všichni25–(50)6
Poznámka

Cefalosporiny patří k silným induktorům bakteriálních β-laktamáz. Během léčby může dojít ke změně citlivosti. Tato vlastnost se vyskytuje zejména u kmenů Enterobacter cloacae.

Cefepim

Skupina
Cefalosporinové antibiotikum IV. generace
Indikace

Těžké, zejména nozokomiální infekce vyvolané mikroorganismy s vysokým stupněm rezistence. Rezervní ATB.

Dávkování

Obvykle se doporučuje v prvních 28 dnech života podávat 50 mg/kg/dávku v intervalu 12 hodin. V pozdějším věku je doporučeno podávat 30 mg/kg/dávku v intervalu 8 hodin. Při léčbě těžkých infekcí, případně meningitidy vyvolané Pseudomonas aeruginosa a Enterobacter spp., používáme 50 mg/kg/dávku v intervalu 12 hodin.

Cefotaxim

Skupina
Cefalosporinové antibiotikum III. generace
Indikace

Těžké infekce vyvolané citlivými mikroorganismy, včetně bakteriální meningitidy a nozokomiálních infekcí. Gonokokové infekce novorozenců. Rezervní antibiotikum.

Dávkování

Obvykle se aplikuje 50–100 mg/kg/den ve dvou až třech dílčích dávkách. Při těžkých infekcích lze dávky zvýšit až na 200 mg/kg/den. Obvykle podáváme 25–50 mg/kg/dávku, orientační dávkování uvádí tabulka.

Gestační stáří (týdny)Stáří (dny)Jednotlivá dávka (mg/kg)Interval podávání (hodiny)
≤ 29≤ 2825–5012
> 288
30–36≤ 1425–5012
> 148
37–44≤ 7 25–5012
> 78
≥ 45všichni25–506

Cefoxitin

Skupina
Cefalosporinové antibiotikum II. generace
Indikace

V neonatologii prakticky výhradně pro léčbu anaerobních infekcí (kožní, nitrobřišní, močové).

Dávkování

Viz tabulka.

Gestační stáří (týdny)Stáří (dny)Jednotlivá dávka (mg/kg)Interval podávání (hodiny)
≤ 29≤ 2825–4012
> 288
30–36≤ 1425–4012
> 148
37–44≤ 7 25–4012
> 78
≥ 45všichni25–406

Ceftazidim

Skupina
Cefalosporinové antibiotikum III. generace
Indikace

Těžké infekce vyvolané citlivými, zejména gramnegativními mikroorganismy, včetně infekcí vyvolaných Pseudomonas aeruginosa. Rezervní antibiotikum.

Dávkování

Obvykle podáváme 30–50 mg/kg/dávku v intervalu dle postnatálního a postkoncepčního stáří dle tabulky.

Gestační stáří (týdny)Stáří (dny)Jednotlivá dávka (mg/kg)Interval podávání (hodiny)
≤ 29≤ 2830-5012
> 288
30–36≤ 1430-5012
> 148
37–44≤ 7 30-5012
> 78
≥ 45všichni30-506

Cefuroxim

Skupina
Cefalosporinové antibiotikum II. generace
Indikace

Léčba infekcí vyvolaných citlivými mikroorganismy.

Dávkování

Viz tabulka.

Gestační stáří (týdny)Stáří (dny)Jednotlivá dávka (mg/kg)Interval podávání (hodiny)
≤ 29≤ 2825-4012
> 288
30–36≤ 1425-4012
> 148
37–44≤ 7 25-4012
> 78
≥ 45všichni25-406

Dexamethason

Skupina
Glukokortikoid
Indikace

Postextubační edém laryngu, chronické plicní onemocnění (CLD) / bronchopulmonální dysplazie (BPD), stabilizace kapilární membrány při excesivním kapilárním úniku.

Dávkování

Prevence rozvoje BPD/CLD (DART trial protokol):
1.–3. den léčby: 0,15 mg/kg/den ve 2 dílčích dávkách v intervalu 12 hodin i.v.
4.–6. den léčby: 0,10 mg/kg/den ve 2 dílčích dávkách v intervalu 12 hodin i.v.
7.–8. den léčby: 0,05 mg/kg/den ve 2 dílčích dávkách v intervalu 12 hodin. i.v.
9.–10. den léčby: 0,02 mg/kg/den ve 2 dílčích dávkách v intervalu 12 hodin. i.v.
Při uspokojivém terapeutickém efektu je možné redukovat délku kúry.
Ovlivnění postextubačního laryngeálního edému:
Obvykle 2–3 dávky 0,2 mg/kg/dávka v intervalu 6–8 hodin. První dávka by měla být aplikována 4 hodiny před plánovanou extubací.

Poznámka

Dohoda o zpřísnění indikačních kritériích použití Dexamethasonu při prevenci CLD/BPD z roku 2002:
* Léčbu vyhradit skupině pacientů s nejvyšším stupněm rizika.
* Použití co nejnižších dávek při zachování účinnosti.
* Případnou léčbu zahajovat nejlépe mezi 7.–14. dnem života.
* Nepoužívat souběžně Indometacin/Ibuprofen

Diazepam

Skupina
Antikonvulzivum, anxiolytikum, benzodiazepin
Indikace

Léčba křečí při selhání terapie fenobarbitalem.

Dávkování

Pro kontrolu křečového stavu (status epilepticus) je dávkovací rozmezí relativně široké (0,1–3 mg/kg). Obvykle se iniciálně podává 0,2–0,5 mg/kg a dávka se dle potřeby opakuje.

Poznámka

Přípravek svým složením (pomocné látky) významně dráždí cévní stěnu a může způsobovat trombózy. Při rychlé aplikaci může vyvolat hypotenzi i depresi dechového centra. Možnost rychlého nástupu tolerance a následného abstinenčního syndromu.

Digoxin

Skupina
Kardiotonikum, antiarytmikum, srdeční glykosid
Indikace

Léčba kardiální insuficience se sníženou kontraktilitou myokardu, léčba supraventrikulární tachykardie, síňové fibrilace a atriálního flutteru.

Dávkování

Léčba je obvykle zahajována úvodní nasycovací dávkou a dále pokračuje aplikací udržovacích dávek. Pokud to klinický stav pacienta dovoluje, je bezpečnější dávku zvyšovat postupně a titrovat ji dle sérových koncentrací. Rozmezí terapeutických sérových koncentrací je 0,8–2 ng/ml.

Nasycovací dávkaNasycovací dávkaUdržovací dávkaUdržovací dávka
Gestační stáří (týdny)i. v. (μg/kg)p. o. (μg/kg)i. v. (μg/kg)p. o. (μg/kg)Interval (hodiny)
≤ 2915204524
30–3620255624
37–4830404512
≥ 4840505612
Poznámka

Výpočet i přípravu dávky je nutné velmi pečlivě kontrolovat, předávkování může být smrtelné ! Je nutné kontrolovat možné lékové interakce s ostatní medikací.

Dobutamin

Skupina
Sympatomimetikum (katecholamin)
Indikace

Hypotenze a hypoperfuze na podkladě myokardiální dysfunkce se snížením srdečního výdeje.

Dávkování

Přípravek je nutné aplikovat formou plynulé kontinuální infuze. Obvyklá dávka je 2–25 μg/kg/min, v kritických případech se připouští použití i vyšších dávek.

Dopamin

Skupina
Sympatomimetikum (katecholamin)
Indikace

Hypotenze, myokardiální dysfunkce – možno v kombinaci s dobutaminem.

Dávkování

Obvyklé rozmezí dávek je 2–10 μg/kg/min. Při nedostatečném terapeutickém efektu je možné použít dávku do 25 μg/kg/min. Léčbu zahajujeme nízkými dávkami a titrujeme dle terapeutické odpovědi.

Fenobarbital

Skupina
Antiepileptikum, antikonvulzivum, barbiturát
Indikace

Akutní léčba novorozeneckých křečí, peripartální asfyxie.

Dávkování

Obvyklá iniciální dávka: při křečových stavech je 20 mg/kg/dávka i. v. Při přetrvávajících křečích opakujeme podání 5–10 mg/kg/dávka i. v. s odstupem 40–60 minut do celkové dávky 40 mg/kg.
Udržovací dávka: obvykle v rozmezí 2–4 mg/kg/den v prvních dvou týdnech života a 4–6 mg/kg/den u novorozenců starších dvou týdnů. Udržovací dávky se obvykle podávají p. o. formou ve 2–3 dílčích denních dávkách (po 8–12 hodinách).

Poznámka

Vzhledem k vysoké interindividuální variabilitě farmakokinetiky u novorozenců je nutné dávkovací schéma upravit dle monitorace sérových koncentrací vzhledem k vysokému riziku kumulace. Obvyklé terapeutické sérové hladiny jsou v novorozeneckém období 20–40 mg/l (90–180 μmol/l). Stanovení sérové hladiny by mělo být provedeno po 3–4 dnech udržovací léčby před aplikací dávky.

Fentanyl

Skupina