Úvod
Přítomnost otevřené tepenné dučeje (patent ductus arteriosus, PDA, Botallova dučej) je vitálně důležitá pro přežití plodu. Po narození se u donošených novorozenců uzavírá do 72 hodin. S klesající porodní hmotností a gestačním stářím stoupá riziko perzistence dučeje a z toho vyplývajících klinických projevů.
U většiny novorozenců s velmi nízkou porodní hmotností však dochází ke spontánnímu uzávěru PDA během hospitalizace. Přítomnost PDA byla asociována s řadou neonatálních morbidit, kauzální asociace však nebyla jednoznačně prokázána. Proto je konzervativní přístup stále populárnější.
Přesto jednoznačně existují pacienti (především extrémně nedonošení novorozenci, ale také novorozenci donošení, kteří mají PDA jako vrozenou srdeční vadu), kteří profitují z terapie. Je však obtížné tyto pacienty poznat včas dle echokardiografických nebo klinických parametrů.
Terapie je farmakologická, chirurgická a katetrizační. Účinnost farmakologické terapie klesá s věkem od narození. Chirurgická ligace je standardní postup při selhání farmakologické terapie. Katetrizační uzávěr je celosvětově stále populárnější a v některých centrech jsou schopni takto uzavřít PDA i u novorozenců s hmotností pod 1000 g. V České republice hmotnostní limit pro katetrizační uzávěr také klesá.
Při echokardiografickém hodnocení hemodynamické významnosti otevřené tepenné dučeje (PDA) je nutné posoudit řadu anatomických a funkčních parametrů, nejen průměr PDA.
V následujících odkazech je prezentován normální nález, hemodynamicky nevýznamný (nonHsPDA), hemodynamicky významný (HsPDA) a extrémně významný duktus (extrHsPDA).