V novorozeneckém období můžeme používat stejné diagnostické zobrazovací metody jako u dětí a/nebo dospělých.
Problémem některých metod (např. CT, skiaskopie) je vysoká zátěž ionizovaným zářením a nutnost imobilizace pacienta (MRI). U novorozenců je nutné v průběhu řady vyšetření používat analgosedaci a/nebo anestezií. Nejčastěji používané metody:
- Ultrasonografie
- Ultrasonografie CNS
- Abdominální USG
- Funkční Echokardiografie
- RTG vyšetření
- RTG Hrudníku
- RTG Břicha
- Ostatní
- Magnetická rezonance (MRI)
- Prenatální MRI
- Postnatální MRI
Ultrasonografie
Ultrasonografie je diagnostická zobrazovací technika založená na registraci ultrazvuku odraženého od tkání. Typicky se používají piezoelektrické sondy o frekvencích 2-18 MHz. V neonatologii je ultrasonografické vyšetření základní zobrazovací metodou pro svoji jednoduchost, dostupnost a minimální nežádoucí účinky (při používaných frekvencích a délce expozice nebyl popsán negativní efekt na tkáňové postižení).
Ultrasonografii používáme k rychlé detekci strukturálních a funkčních změn. Nejčastěji používáme ultrasonografii při vyšetření struktur centrální nervové soustavy (mozek, mozeček, bazální ganglia, meningy apod.), intra-torakálních (srdeční anatomie, anatomie velkých cév, detekce patologických struktur v pleurálním prostoru apod.) a intraabdominálních (patologie jater, gastrointestinální trakt, uropoetický systém). Ultrasonograficky můžeme vyšetřovat i struktury krku (štítná žláza, cysty) a u chlapců skrotum (např. diagnostika torze varlete). Limitujícími faktory vyšetření je přítomnost vzduchu v zobrazených strukturách (např, obtížné zobrazení srdce při pneumothoraxu a/nebo pneumoperikardu).
Ulrasonografii používáme u funkční diagnostiky – například průtok krve orgánovými systémy a dynamické vyšetření funkce srdce.
Funkční Echokardiografie
Funkční echokardiografie je specifické echokardiografické vyšetření prováděné neonatologem na novorozeneckém oddělení přímo u lůžka pacienta. Funkční echokardiografie je komplementárním vyšetřením u novorozenců s podezřením na oběhové problémy a jednoznačně nenahrazuje specializované kardiologické vyšetření.
Indikace funkční echokardiografie
Rentgenologické vyšetření (RTG)
Indikováno vždy při náhlé deterioraci stavu pacienta k vyloučení náhlých příhod hrudních (air-leak syndromy, vrozené vady) a/nebo břišních. RTG je suverénní metodou diagnostiky skeletálních patologií (fraktury, osteopatie, osteopenie). Indikováno u pneumopatií, k vyloučení intraabdominálních procesů, detekce calcifikací.
Kontrastní RTG vyšetření
Indikována při nutnosti verifikovat struktury, které nelze rozlišit nativním snímkem (lumen gastrointestinálního traktu – pasáž GIT, cévy – angiografie, vývodné cesty močové – vylučovací urografie).
Magnetická Rezonance
Magnetická rezonance umožňuje detekci strukturálních poruch všech tkání s vynikající rozlišovací schopností. V současné době je magnetická rezonance komplementárním vyšetřením ultrasonografie.